mgr Łukasz Płecha

Ukończyłem pięcioletnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz wiele specjalistycznych szkoleń podyplomowych. Jestem między innymi certyfikowanym terapeutą metody Mc Kenzie oraz Łańcuchów mięśniowo- powięziowych G.D.S.

IMG_1055p

Pracę zawodową rozpocząłem w 2008 roku. Zajmuję się szeroko pojętą rehabilitacją ortopedyczną, specjalizuję się głównie w terapii schorzeń kręgosłupa, ponadto zajmuję się pracą ze stawami obwodowymi, urazami sportowymi czy problemami typowo przeciążeniowymi. Używam wielu metod – dobieram je indywidualnie w zależności od potrzeb Pacjenta.

IMG_1047p

IMG_1055p Ukończyłem pięcioletnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz wiele specjalistycznych szkoleń podyplomowych. Jestem między innymi certyfikowanym terapeutą metody Mc Kenzie oraz Łańcuchów mięśniowo- powięziowych G.D.S.
Pracę zawodową rozpocząłem w 2008 roku. Zajmuję się szeroko pojętą rehabilitacją ortopedyczną, specjalizuję się głównie w terapii schorzeń kręgosłupa, ponadto zajmuję się pracą ze stawami obwodowymi, urazami sportowymi czy problemami typowo przeciążeniowymi. Używam wielu metod – dobieram je indywidualnie w zależności od potrzeb Pacjenta. IMG_1047p

Ukończone szkolenia:

 • Diagnozowanie i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn metodą Mc Kenzie – Terapeuta Certyfikowany – Instytut Mc Kenziego Polska – Dr Tomasz Stengert
 • Współczesne metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich – Dr Jarosław Ciechomski, D.O
 • Metoda G.D.S. Łańcuchy Mięśniowe i Stawowe – Fizjologia i patologia łańcuchów mięśniowych – Dominique Chaland, Bernard Valentin, Philippe Campignion
 • Strategie Leczenia Łańcuchów Mięśniowych – kurs zaawansowany
 • PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) – mgr Ewa Górna
 • Anatomia Palpacyjna – Francis Lafosse D.O
 • Uwalnianie powięziowe w obrębie klatki piersiowej ze szczególnym uwzględnieniem pracy ze skoliozą idiopatyczną – Dr Robert Schleip, Claudius Nestvogel M.A.
 • Muscle Repositioning (MR) – Repozycja Mięśni- Luiz Fernando Bertolucci MD
 • Trening Funkcjonalny – Dr Tomasz Chmielewski, mgr Robert Witkowski, mgr Jacek Jankiewicz
 • Ocena Funkcjonalna FMS – mgr Remigiusz Rzepka
 • Zastosowanie Terapii Manualnej w Ginekologii, Położnictwie i Neonatologii – mgr Alina Wojciechowska
 • Fizjoterapia w połogu – praktyczne szkolenie autorskie mgr Michał Koszla
 • Fizjoterapia w ciąży i połogu – szkolenie zaawansowane- mgr Michał Koszla
 • Kinesiology Taping – mgr Tomasz Senderek
 • Mobilizacje trzewne w terapii manualnej- dr n. med. Marian Majchrzycki D.O., mgr Dominika Kębłowska D.O.
 • Haczykowanie i techniki tkankowe wg koncepcji Jean-Yves Vanderwalle- Alessandra Teixeira Rezende

  W mojej pracy staram się  traktować Pacjenta indywidualnie, dlatego terapię zaczynam od rzetelnego wywiadu i badania przedmiotowego. Tylko z dobrze przeprowadzonego badania można wyciągnąć prawidłowe wnioski, na podstawie których ustalam cele terapii i metody, których użyję aby te cele osiągnąć. Każdy przypadek starannie analizuję, a w razie wątpliwości konsultuję z innymi specjalistami. Dzięki takiemu podejściu osiągam efekty, które satysfakcjonują Pacjenta i mnie.

Zawsze staram się dokładnie wytłumaczyć Pacjentowi na czym polega jego schorzenie, jakie kolejne cele będziemy osiągać w terapii, oraz co powinien robić Pacjent, by razem pracować nad sukcesem terapeutycznym. Uważam, że im więcej Pacjent wie, tym chętniej bierze aktywny udział  w terapii a dzięki temu szybciej i skuteczniej osiągamy zamierzone efekty.

Jestem zwolennikiem tzw. HOLISTYCZNEGO ( CAŁOŚCIOWEGO) podejścia do człowieka i jego leczenia, dlatego używam metod których celem jest przywrócenie równowagi w całym ciele. Oczywiście najpierw koncentruję się na konkretnym problemie aby  jak najszybciej rozpocząć pracę z całym ciałem. Często trafiają do mnie pacjenci skarżący się na różne „dziwne” objawy rozsiane w całym ciele, pozornie zupełnie ze sobą nie związane (Pacjent mówi: „nikt nie potrafi mi pomóc”) . Często też okazuje się, że po dokładnej analizie te objawy składają się w jedną całość i tylko praca holistyczna może te problemy rozwiązać.

Niekiedy u Pacjenta występuje tylko jeden objaw- pozornie prosty,  jednak wielokrotne próby jego dotychczasowego leczenia nie dawały trwałych efektów. Być może dlatego, że jego przyczyna kryje się w innej okolicy lub objaw jest wynikiem jakiegoś zaburzenia mechanicznego obejmującego całe ciało (np. ból przeciążeniowy barku wywołany nieprawidłowym ustawieniem miednicy).

Praca holistyczna oznacza również współpracę z innymi specjalistami, dlatego w razie potrzeby sugeruję Pacjentowi wizytę u lekarza specjalisty, dietetyka, trenera personalnego czy psychoterapeuty.